5 Haziran 2017 Pazartesi

"Görünmeyen Ekonomi" Notları

Bu kitabı MBA zamanında bir hocamın tavsiyesi ile almıştım. Okurken tahminimden çok daha keyifli zaman geçirdim. Kitaptan aldığım bazı notları buraya da iliştirmek istiyorum.

Kitabın Adı : GÖRÜNMEYEN EKONOMİ Dünya Gerçekte Nasıl İşliyor?
Orjinal Adı : FREAKONOMICS A Rogue Economist Explores The Hidden Side of Everything
Yazarları : Steven D. Levitt, Stephen J. Dubner
Yayınevi : Boyner Yayınları
Çeviri : Süreyya Evren Türkeli

Benim çıkarımıma göre bu kitap aslında kar-zarar analizleri üzerine ama bildiğimiz anlamda değil. Bir ekonomistin gözüyle hayatın her alanına uyarlanmış halde yapıyor analizi. Sosyolojik pek çok olayı kar-zarar analizi ile ilişkilendiriyor.

Giriş bölümünden yaptığım aşağıdaki alıntılar kitabın özeti denebilir.

"Denebilir ki, ahlak insanların dünyanın nasıl işlemesini istediklerini gösterir, halbuki ekonomi dünyanın aslında nasıl işlediğini temsil eder."

"Motivasyonlar modern hayatın köşetaşlarıdır. Şiddet içeren suçlardan sporda hileye ve çöğçatan sitelerinde online randevulaşmaya dek, motivasyonları anlamak ve gizlendikleri yerden bulup ortaya çıkarmak herhangi bir muammayı çözmek için anahtar niteliğindedir."

"Genel kanılar çoğu kez yanlıştır... Genel kanılar pek çok durumda suni bir şekilde oluşmuştur, oluşumlarının arkasına bakıp gerçeği görmek çok zordur, ama bu yapılabilir."

"Çarpıcı sonuçların çoğu kez uzak gözüken, hatta güç fark edilen sebepleri vardır."

"Sigortacılardan emlakçılara uzmanlar ellerindeki bilgi avantajını kendi çıkarlarına hizmet edecek şekilde kullanılar."

"Neyi ölçmek gerektiğini ve nasıl ölçmek gerektiğini bilmek karmaşık bir dünyayı daha az karmaşık yapar."

Kitap yukarıdaki başlıkları çok alakasız grupların birbirine benzeyen tutumlarıyla ve bu tutumlara sebep olan verilerin, motivasyonların ortak oluşu ile anlatıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder